Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okénko zahrádkáře - červenec

11. 7. 2014

První červencový týden charakterizovalo typické letní počasí s menšími dešťovými srážkami.Prognóza na další dny předpokládá místní přeháňky a bouřky. V současném období u révy vinné dosahuje velikost bobulí velikosti hrášku, tedy fenofáze velmi citlivá na houbové choroby. Na feromonových lapácích je stále zaznamenána vysoká letová aktivita obaleče jablečného a přetrvává vysoký výskyt mšic.
Prognóza výskytu houbových chorob u révy na další období je u padlí a plísně révové střední, obě houbové choroby byly již zjištěny. Porost révy vinné je nutné ošetřit chemickým postřikem proti padlí a plísni révové. Použijeme na plíseň révovou přípravek Folpan 80 WG 0,1% nebo Antré 70 WG 0,2% či Acrobat MZ WG 0,25% či Ridomil Gold Plus 42 WP 0,35%, do kterého přidáme přípravek na padlí Falcon 460 EC 0,05% nebo Vivando 0,032% či Kumulus 0,3%.
Stromy jabloní a hrušní ošetříme chemickým postřikem proti obalečům a mšicím. Použijeme k tomu přípravek Calypso 480 SC 0,025% nebo Mospilan 20 SP 0,02% a přidáme do postřiku také listové hnojivo s vápníkem – Wuxal Kalcium v koncentraci 0,3 – 0,4%.
Při výskytu mšic u ostatních ovocných stromů použijeme postřik přípravkem Calypso 480 SC 0,025% nebo Mospilan 20 SP 0,02%.
Při aplikaci přípravků je nutné řídit se návodem na obalu přípravku dle Přehledu registrovaných přípravků a také aktuálními informacemi Státní rostlinolékařské správy.
U keřů révy vinné pokračujeme s prostrkováním letorostů do dvojdrátí a především s vylamováním zálistků v zóně hroznů, aby keře byly vzdušné a dobře osvětlené. Letorosty, které přesahují horní dvojdrátí zakracujeme - zakracujeme ve výši asi 30 cm nad posledním dvojdrátím.
V tomto velmi suchém období je nutná vydatná zálivka ovocných stromů, abychom podpořili velikost a kvalitu plodů.

-jč-